Aby se vám snadno nakupovalo, používáme na webu k personalizaci a analýze návštěvnosti cookies. Více informací

Odmítnout vše můžete zde.

Poradíme vám s výběrem

583 224 748 777 860 325 (Po - Pá: 7 - 16:00 hod) info@styldekor.cz

 

 

              

 

----------------------------

Tvoříme s láskou

Navrhujeme a vyrábíme produkty z přírodních materiálů jako je dřevo nebo dýha. Šijeme různé dekorační doplňky z látek.


prohlédnout výrobky

----------------------------

Velkoobchod

Už jen málo stačí k tomu, abychom spolu navázali spolupráci. Nabídněte svým zákazníkům krásné doplňky a dekorace.

Staňte se naším vekloobchodním partnerem.


zaregistrovat se


11. 07. 2018

Jak vybrat správný obal na květináč pro okrasné rostliny

Pěstování okrasných rostlin, ať už doma nebo na balkoně či terase, s sebou přináší nejen kvalitní péči o rostlinky, ale také vhodný výběr květináčů. Design květináčů můžete rychle a jednoduše zdokonalit pomocí efektních obalů na květináč. V dnešní době si můžete vybrat nejen z nespočetného množství materiálů, ale také barev, tvarů a funkcí. Důraz je na přírodní materiály jako je dřevo, proutí, ratan, juta nebo bambus.  Nebojte se volit obaly na květináč také z uměle vytvořených materiálů jako je plech, beton, keramika nebo kamenina.

 

Hledáte vhodný obal na květináč pro interiér nebo exteriér?

V první řadě je důležité zúžit výběr podle toho, jestli bude okrasná květina umístěna v interiéru nebo exteriéru. Venkovní řešení musí být odolné proti nešvarům počasí jako déšť, přímé sluneční paprsky nebo mráz. Také musí být stabilní, aby květináč zvládnul vliv povětrnostních podmínek. Můžete si vybírat z variant, které budou stát na parapetu okna, viset na zábradlí nebo stát na terase, případně z možností závěsných řešení na provázcích nebo řetízku.

 

Jaké funkce mají květináče splňovat?

Důležitým kritériem pro výběr vhodného květináče nebo okrasného obalu jsou požadované funkce. Dá se vybírat až mezi třemi typy - květináč s miskou, samozavlažovací květináč nebo květináč, který má jako bonus k sobě ještě obal na květináč. Květináč s miskou plní funkci díky drenážnímu otvoru na dně, přes který odtéká přebytečná voda a tu zachytává miska. Samozavlažovací typ plní svou funkci díky vyjímatelné vložce, ve které je rostlina a vnější části, která plní funkci zásobování vodou. Lze jej vložit do obalu na květináč. Květináč s obalem zase plní funkci nejen praktickou, ale také estetickou. Zatímco rostlina sídlí v květináči z obyčejného plastu, obal slouží jako estetická část a zároveň praktická pomůcka při zachytávání přebytečné vody, supluje tedy misku pod květináč.

 

Jakou velikost zvolit?

Výběr vám nabízí také různé velikosti květináčů a odpovídajících obalů nebo misek pod květináč, a to jak na šířku, tak na výšku. Vždy je lepší vybrat si pro svoji kytku květináč o něco větší, aby nebyl omezený růst rostliny. O to větší poté potřebujete obal na květináč nebo odpovídající misku. Také je rozhodující, jestli bude umístěný někde na zemi, parapetu či polici, aby se na dané místo bez problémů vešel. Zvolit můžete také různé tvary, které příjemně oživí interiér i exteriér a přizpůsobí se vašim možnostem a potřebám.

 

Z jakých materiálů a barev můžete vybírat?

Asi nejrozšířenější verzí jsou květináče plastové. Tradicí jsou zase nádoby keramické a v bohatém sortimentu si můžete vybírat také plechové květináče, proutěný obal na květináče, sklolaminátové a podobně. V nabídce je také nespočet barev, které snadno přizpůsobíte barvám vašeho prostředí.

 

 

Kdy rostliny přesadit a zalévat do misky nebo do hlíny?

Když už máte vybrané květináče s vhodným obalem nebo miskou pod květináč, které odpovídají vašim představám a potřebám, tak je důležité o okrasné rostliny správně pečovat.

Vhodná doba k přesazení rostliny je obvykle na jaře a také v případě, že rostliny ztrácí barvu, listy, nerostou nebo již na povrchu substrátu vyčnívají kořeny. Vždy zvolte aspoň o pětinu větší květináč, než je ten původní. Mnozí si nevědí rady s tím, jestli rostliny zalévat do misky nebo přímo do hlíny. Na to je jednoduchá odpověď, která vás zbaví zbytečného dilema. Do misky můžete zalévat všechny rostliny, ale je nutné dávat pozor, aby voda v misce nestála déle jak pár hodin, protože může dojít k přemokření. Pokud rostlina během pár hodin vodu nespotřebuje, tu přebytečnou je potřebné z misky vylévat. Přímo do hlíny je vhodné zalévat rostliny s vysokými nadzemními dřevnatými stonkami, není vhodné pro rostliny, kterých listy mají jemné chloupky.

 

Kam je vhodné květináče umístit?

Umístění květináčů s okrasnými rostlinami je závislé na druhu rostliny, velikosti prostředí a také na tom, jestli jde o interiér nebo exteriér. V případě menší místnosti je lepších jen pár rostlin s podobnými květináči v jednotných obalech, aby prostor nebyl zbytečně přeplněný a opticky ještě víc zmenšený. Terasám a balkonům naopak svědčí z estetického hlediska vyšší hustota, která zajistí lepší estetický efekt a také určité soukromí. Pokojové rostlinky, které nemají rády hodně světla a tepla, je vhodné umístit spíš na severní část. A naopak rostliny, které milují světlo a teplo postavte na část jižní. Zlatá střední cesta je východ nebo západ, kde je dostatek světla, ale nepřímé sluneční paprsky.

Jinak můžete okrasné květináče s oblíbenými rostlinkami umístit, kam jen chcete. Takže od podlahy místnosti, balkonu, terasy přes police a stoly až po parapety oken, zábradlí a různé závěsné systémy jako například pergoly a podobně.